Dzień 3

ORKIESTRA AGD

Kompozytor, autor projektu: Patryk Zakrocki

Wykonawcy: 

Patryk Zakrocki – dyrygent 

Dzieci ze Szkoły Muzycznej I st. Nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego w Poznaniu: Benedykt Cofta – trąbka, Marysia Cofta – flet, Jędrzej Polus – klarnet, Olga Polowczyk, Lena Baranowska, Julia Knychała – skrzypce, Zuzia Zamęska, Zosia Strzelecka – wiolonczele, Ania Szeląg, Adam Łukaszewicz – perkusja 

SEPIA Ensemble

26 marca 2015 godz. 18.30, Hol szatniowy Centrum Kultury Zamek

(czas trwania: 20 min.)

 

 

Czy wykonawstwa muzyki mogą podejmować się jedynie zawodowi muzycy? Nic bardziej mylnego! Warsztaty i minikoncert Orkiestra AGD uświadomią jego uczestnikom, że każdy ma w sobie duszę artysty. 

Istotą wydarzenia jest współtworzenie przez dzieci i dorosłych muzyki sonorystycznej, opierającej się na różnicowaniu barwy dźwięków. Jej wykonanie przez „zespół orkiestrowy” wcale nie wymaga znajomości rytmiki, harmonii czy wieloletniego treningu instrumentalnego. Pomocne okażą się jednak otwartość i wyobraźnia uczestników warsztatów. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do muzykowania zarówno dla amatorów, nieposiadających przygotowania muzycznego oraz niewyposażonych w kosztowne instrumenty, jak i dla profesjonalnych muzyków pragnących przypomnieć sobie pierwotną energię fali akustycznej. Wyposażenie orkiestry mogą stanowić sprzęty i obiekty używane w gospodarstwie domowym: garnki, miski, kosze, tarki, mikser, spieniacz do mleka, elementy takich urządzeń, jak pralka, kuchenka itp. Wspomniane instrumenty AGD, pogrupowane w głosy odpowiadające rejestrom i charakterom dźwięków, stanowić będą kompletny organizm zbliżony do orkiestry symfonicznej. Efektem wspólnych poszukiwań muzycznych jest zespołowa improwizacja w zorganizowanej formie, operująca wspólnymi zwrotami, pauzami, a także zróżnicowaną fakturą i dynamiką. Wykonaniem zadyryguje Patryk Zakrocki: autor projektu i kompozytor.

Udział w warsztatach ma na celu rozwinięcie muzykalności, a także wyzwolenie odwagi twórczej i kreatywności uczestników spotkania poprzez niekonwencjonalne wykorzystanie potencjału przedmiotów AGD. 

Prawykonanie odbędzie się z udziałem członków SEPIA Ensemble (uczestnika głównego nurtu Festiwalu) i będzie supportem koncertu zespołu Sound Quartet.

 

Współorganizatorem wydarzeń realizowanych w ramach Wiosny Młodych i Najmłodszych jest Centrum Sztuki Dziecka.